NEW
LEGISLATIVE DIGEST
Office of Legislative
Services — Office of Public Information
Legislative Information and
(609) 292-4840/ Toll-free in NJ (800) 792-8630
TDD for the hearing impaired
(609) 777-2744/ Toll-free in NJ (800) 257-7490
Web Site: http://www.njleg.state.nj.us
Vol. XXI No. 15 213th Legislature $ Second Annual Session
SENATE
ACTION (SESSION)
Nominations Advise and Consent:
TO BE A JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT:
Glenn Berman, of
Kimarie Rahill, of Hackettstown.
Kenneth Domzalski, of
Dennis Nieves, of
Octavia Melendez, of Voorhees.
John Harrington, of Marlton.
Donald Kessler, of Short Hills.
Louis Meloni, of
TO BE A MEMBER OF THE ADVISORY BOARD ON CARNIVAL
AMUSEMENT RIDE SAFETY:
William H. Gehlhaus, Esq., of Atlantic Highlands.
Christopher Brian Leitner, Esq., of
Debra Henderson, of
Lucy
A. Murphy, of
William A. Zumsteg, of
Geoffrey M. Rogers, of Wildwood Crest.
TO BE A MEMBER OF THE
Alfred R. Scerni, Jr., Esq., of
TO BE A MEMBER OF THE ATLANTIC
Jeffrey J. Waldman, Esq., of
William J. Polistina, of
TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF GOVERNORS -
Ralph Izzo, of Cranbury, to
replace Albert Gamper, Jr.
TO BE A MEMBER OF THE CAPE MAY
John Snyder, of Marmora.
Lu
Ann Wowkanech, of
TO BE A MEMBER OF THE
Lou Sebastiani, C.P.A., of
Sewell.
Matthew Huesser, of
TO BE A MEMBER OF THE HUNTERDON
Aladar G. Komjathy, of Lambertville.
Anthony J. Danzo, Esq., of Flemington.
Renay Salamon, of Three Bridges,
to replace Jo-Ann R. Boehm, resigned.
TO BE A MEMBER OF THE MONMOUTH
Aleathea E. Riley, of
TO BE A MEMBER OF THE MORRIS
Michael D. DiFazio, D.C., of
Joan
Bedrin Murray, Esq., of Denville, to replace Anthony J. Crecco.
Nominations Advise and Consent: (cont’d)
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Ronald Louis Blackburn, of
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Niranjan V. Rao, M.D. F.A.C.S, of
Gary
V. Cupo, CLU, CHFC, of Pompton Plains.
Joann M. Petrizzo, of
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Frederick Potter, Jr., of
TO BE A MEMBER OF THE NEW
James J. Forte, of Blackwood, to replace Denise Pereau, resigned.
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Honorable Michael R. Dupont, Esq., of Red Bank.
TO BE A MEMBER OF THE OCEAN
Nicholas C. Montenegro, Esq., of
Phil
G. Waxman, of
TO BE A MEMBER OF THE
Jay
Richard Schwartz, of
TO BE A MEMBER OF THE
Emma
N. Byrne, of Manasquan.
Barbara J. Morvay, of
TO BE A MEMBER OF THE
Steven H. Caltabiano, of Pedricktown.
Angela Susan Voros, of Pittsgrove, to replace Kenneth James.
TO BE A MEMBER OF THE STATE HOUSING COMMISSION:
Jessica C. Caldwell, PP, AICP, of Branchville.
Christina P. Clemens, of
TO BE A MEMBER OF THE
John Fierro, of Ogdensburg.
TO BE A MEMBER OF THE WATER SUPPLY ADVISORY
COUNCIL:
Norman F. Nelson, P.E., of Hillsborough.
Neil
A. Goldfine, of Linwood.
Ella
F. Filippone, Ph.D., of Basking Ridge.
TO BE A MEMBER OF THE
Vincent J. Mazzola, of Mendham.
Robert F. Guarasci, of
TO BE THE
John Lenahan, of Pilesgrove.
Nominations Received and Referred to SJU:
TO BE A JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT:
Kenneth Domzalski, of
TO BE A MEMBER OF THE ADVISORY BOARD ON CARNIVAL
AMUSEMENT RIDE SAFETY:
Lawrence D. Cohen, of Linwood, to replace Anthony DiSimone.
TO BE A MEMBER OF THE ATLANTIC
Harry Brown, of
Theresa Prendergast, of
John
W. Collette, Jr., of Mays Landing.
TO BE A MEMBER OF THE
Kevin O'Connor, of Edgewater.
Gerald A. Calabrese, Jr., of
Paul
T. Fader, Esq., of
Paul Pintel, of
Nominations Received and Referred to SJU: (cont’d)
TO BE A MEMBER OF THE
Melissa D. Pollitt, of
Michael Tacknoff, IFA, of
TO BE A MEMBER OF THE CAPE MAY
John
A. McCann, of
Elizabeth A. Barry, of Dennisville.
James Cafiero, Jr., of
TO BE A MEMBER OF THE COLLEGE OF NEW
Gayle Matthei-Meredith, of
Poonam Alaigh, M.D. MSHCPM, FACP,
of
Penelope P. Jones, of
Jorge A. Caballero, CPA, of
Susanne Svizeny, of
Eleanor V. Horne, of Lawrenceville, to replace Stacy Elaina Holland,
resigned.
TO BE A MEMBER OF THE
A.
William Biondi, of
TO BE A MEMBER OF THE ESSEX
Thomas J. Gartland, of
TO BE A MEMBER OF THE
John
J. Gentile, of Paulsboro.
Rocco Anthony Ficara, of
Bradley A. Blubaugh, of Sewell.
TO BE A MEMBER OF THE GOVERNMENT RECORDS
COUNCIL:
M.
Larry Litwin, of
TO BE A MEMBER OF THE
Robert C. Doria, of
James R. D'Andrea, of
Kevin T. McKenna, of
Nicholas C. Fargo, of Secaucus.
TO BE A MEMBER OF THE HUNTERDON
Eric
E. Richard, of Lambertville.
Edmund Charles Watkinson, of Flemington, to replace James A. Harkness, resigned.
TO BE A MEMBER OF THE MERCER
Richard J. Carabelli, Jr., of
Peter J. McDonough, of Pennington.
Eileen P. Thorton, of
TO BE A MEMBER OF THE MIDDLESEX
Arthur M. Haney, of Matawan.
TO BE A MEMBER OF THE MONMOUTH
Maria G. Gagliano, of Red Bank.
TO BE A MEMBER OF THE
Carlos G. Ortiz, Esq., of
Douglas L. Kennedy, of
George J. Hiltzik, Esq., of
John
L. McGoldrick, of
Preston D. Pinkett, III, of
Susan L. Blount, Esq., of
Francis Michael Cyprian Cuss MA,MB,BCHIR, FFPM,FRCP, of Bernardsville,
to replace Wayne Positan, resigned.
TO BE A MEMBER OF THE MORRIS
William Kersey, of Wharton.
Bernard J. Tyson, of Parsippany.
Marianne McConnell, Esq., of
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Steven Gardner, of
Nominations Received and Referred to SJU: (cont’d)
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Rev.
Msg. William J. Linder, Ph.D., of
Dorothy Leung Blakeslee, of
TO BE A MEMBER OF THE NEW JERSEY INSTITUTE OF
TECHNOLOGY - BOARD OF TRUSTEES:
Iiman Amy Pappas, of Tenafly, to replace Frank J. Ryan, resigned.
Vincent De Caprio, Ph.D., of
Stephen Depalma, of
Anthony J. Knapp, Jr., of North Branch.
Binay Sugla, Ph.D., of Holmdel,
to replace Arthur Weinbach.
Elizabeth Garcia, P.E., of
Kathleen Wielkopolski, of
Mariel O'Brien, of Bernardsville,
to replace Kevin Toolan, P.E.
Peter
A. Cistaro, of Boonton.
Dennis M. Bone, of
Derish M. Wolff, of Bernardsville, to replace James Burns, resigned.
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Walter S. Orcutt, of Blairstown, to replace Pamela Fischer, resigned.
Sonia Delgado, of Pennington, to
replace Grissele Camacho-Pagan, resigned.
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Marshall Jones, III, of
Scott A. Kobler, of
Phyllis Salowe-Kaye, of
Stephanie Hoopes Halpin, of
Anisa Mehdi, of
Roger Bruce Jacobs, Esq., of
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Kirsten Scheurer Branigan, Esq., of
Cheryl G. Fuller, CPA, CMFO, CCFO, of
Donald J. Buchanan, of
Matthew
U. Watkins, of
TO BE A MEMBER OF THE NEW
Vivian Altman, of
Robert Alan Briant, Jr., of Manasquan.
TO BE A MEMBER OF THE OCEAN
Geraldine Ambrosio, of
Peter A. Maher, SRA, SCGREA, of
Charles P. Tivenan, of Brick, to replace Jeff Horn, resigned.
TO BE A MEMBER OF THE
Ernest J. Scheidemann, G.R.I.,C.T.A, of
Ronald C. Pascrell, of
Pasquale Di Ianni, of
Vilmo Dipaolo, of Totowa.
TO BE A MEMBER OF THE
William F. Flynn, of
TO BE A MEMBER OF THE
Brenda H. Hall, of Woodstown.
George Christopher Connor, of
TO BE A MEMBER OF THE
Victoria Leftenant Webb, of
Theodore S. Golfinopoulus, of Skillman, to replace Margaret Wilson.
Charles Preston Eader, of Bedminster, to replace John Guerrera,
resigned.
John
M. Lore, of Green Brook.
Timothy G. Hoffman, CTA, of
TO BE A MEMBER OF THE STATE BOARD OF
AGRICULTURE:
Lewis J. DeEugenio, Jr., M.D., of Glassboro, to replace Robert
Matarazzo.
James Giamarese, of
Nominations Received and Referred to SJU: (cont’d)
TO BE A MEMBER OF THE STATE HOUSING COMMISSION:
Deborah DeSantis, of Metuchen.
Matthew Sprung, of
TO BE A MEMBER OF THE STATE MOSQUITO CONTROL
COMMISSION:
John
N. Surmay, H.O., R.PH., of
George N. Van Orden, Ph.D., of
John
Paul Sarnas, of
Howard Smyth Emerson, of
TO BE A MEMBER OF THE
Richard Ecke, of Byram, to
replace Constance Flanagan.
TO BE A MEMBER OF THE UNION
Carolyn Vollero, of
Elizabeth A. Urquhart, of
Melanie Selk, of
TO BE A MEMBER OF THE
John
J. Egan, of Hackettstown.
Jane
M. Santini, of
Robert Moore, of Hackettstown, to
replace Robert Moore, resigned.
TO BE ATLANTIC EXECUTIVE
Thomas J. Dowd, of
TO BE
Richard Stepura, Ed.D., of
Woodbine.
TO BE ESSEX EXECUTIVE
TO BE
Timothy C. Brennan, Jr., Ed.D., of Marlton.
TO BE MERCER EXECUTIVE
Samuel B. Stewart, Ed.D., of
TO BE MORRIS EXECUTIVE
Kathleen C. Serafino, Ph.D., of
TO BE
Robert M. Gilmartin, of
TO BE
David Weaver, of
TO BE
Rosalie S. Lamonte, Ph.D., of
Nominations Reported from Committee:
TO BE A JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT:
Maureen Mantineo, of Guttenberg.
Daniel Waldman, of Red Bank.
Barbara Stolte, of
John Rauh, of
Julio Mendez, of
Jessica Mayer, of
Harold Johnson, Jr., of
Richard Geiger, of
Kenneth Domzalski, of
Frederic McDaniel, of
TO BE A JUDGE OF THE TAX COURT:
Gail Menyuk, of Lawrenceville.
TO BE A MEMBER OF THE ADVISORY BOARD ON CARNIVAL
AMUSEMENT RIDE SAFETY:
Nancy L. Sheridan, of
Nominations Reported from Committee: (cont’d)
TO BE A MEMBER OF THE
Mark Juliano, of Haddonfield, to
replace James B. Darcy, Jr.
TO BE A MEMBER OF THE STATE COUNCIL ON
DEVELOPMENTAL DISABILITIES:
Robin Kay Sims, M.C.S.E., of
Nomination Corrected Copy:
TO BE A JUDGE OF THE
SUPERIOR COURT:
Frederic *NOT* Frederick
McDaniel, of
Bills Introduced:
S2755 Sweeney,S
Transp. fds., cert.-concerns use
REF STR
S2756
Stack,B CATV-concerns cert.
customer credit REF SEG
S2757
Sweeney,S/Oroho,S Prop. tax
info.-concerns confidentiality REF SCU
S2758
Sweeney,S Speech therapy-req.
health insur. cover REF SCM
S2759
Sweeney,S Asst. to FF Families
Act REF SSG
S2760
Scutari,N Amer. Red Cross-NJ
Fd.-tax contrib. REF SBA
S2761
Baroni,B Deferred comp.
plans-excl, cert. contrib REF SBA
S2762
Baroni,B Pay-to-play law-fed.
funded
S2763
Cardinale,G/Sarlo,P Civil
actions, cert.-concerns REF SJU
S2764
Cardinale,G Hosp.
lic.-concerns REF SHH
S2765
Rice,R Debt adjustment
activities-concerns REF SCM
S2766
Gill,
S2767
Sweeney,S/Karrow,M
Land-recreation & conserv. purpose;$66M REF SEN
S2768
Codey,R/Buono,B+1 Open space,
park devel.;$120.123M REF SEN
S2769
Turner,
S2770
Girgenti,J/Baroni,B His.
preserv. proj.;$15,557,201 REF SWT
S2771
Cunningham,S/Haines,P+1
Land-recreation & conserv purpose;$19.9M REF SEN
S2772
Pennacchio,J/Kyrillos,J
Milk-use of coupons for purch.
REF SCM
S2773
Sweeney,S Wage, benf., tax law
viol-lic suspension REF
S2796
Codey,R/Scutari,N Pub
off.-concerns political activity REF
SSG
S2797
Beach,J Clean water env.
infrastructure proj. REF SEN
SJR73
Bucco,A Ital.-Amer. Heritage
Mo.-desig. Oct. REF SSG
SJR74
Allen,D/Sarlo,P Rules of Evidence-proposes
an amendment REF SJU
Bills Reported from Committee/Given 2nd
A420 Aca (1R) Handlin,A/Voss,J+3 Teaching paraprof., cert.-concerns REP
A634 AcaAa (2R) Lampitt,P+3 Higher ed.-devel. comp. disaster plan REP
A880 Sca (1R)
A932 Aca (1R)
Scalera,F/Johnson,G+3 Pol. veh
global position sys-proh access REP
A1351
Prieto,V/Scalera,F+7 Constr.
code official tech. asst-concern REP
A2623 Aca (1R)
McKeon,J/Jasey,M Neighborhood
Revitalization Prog.-amend REP
A2896 Sca (1R)
Cryan,J Plenary retail
consumption lic.-concerns REP/SCA
A3002 Aca (1R)
Scalera,F/Lampitt,P+3 Sch.
security drills-concerns REP
A3084 Aca (1R)
DeCroce,A/Rible,D+4
Communications devices-concerns use
REP
S785 Sca (1R)
Sweeney,S/Madden,F Workers'
comp. suppl. benf.-concerns REP/SCA
S816
Sweeney,S Pub. emp unfair
practice claims-concerns REP
S825 Sca (1R)
Ciesla,A Data collectors-concern
unemp. comp elig REP/SCA
S1207
Bucco,A Co., mun. veh.-concerns
sale REP
S1437
Weinberg,L/Kean,T+3 Constr.
code official tech. asst-concern REP
S1601
Rice,R/Cunningham,S+1 Sch. fac.
proj.-concerns REP
S1627 Sca (1R)
Kean,T Ed. Security Task
Force-estab. REP/SCA
S1773 Sca (1R)
Cunningham,S Teaching
paraprof., cert.-concerns REP/SCA
S1968 Sca (1R)
Vitale,J/Kean,S+2 Plenary
retail consumption lic.-concerns
REP/SCA
S2143
Redd,D Higher ed.-devel. comp.
disaster plan REP
S2169
Sarlo,P/Girgenti,J Pol. veh
global position sys-proh access REP
S2182
Connors,C/Van Drew,J Rental
asst.-concerns REP
S2243 Sca (1R)
Madden,F/Sweeney,S+3 Citizen's
band radios-concerns use REP/SCA
S2356 Sca (1R)
Sweeney,S+1 Prop. assessment
function-estab. prog. REP/SCA
S2400 Sca (1R)
Van Drew,J Reading Disab. Task
Force-estab. REP/SCA
S2401 Sca (1R)
Van Drew,J/Cunningham,S
Wheelchair ramps, resid.-permit req.
REP/SCA
S2418
Van Drew,J/Kean,S+1 Alco. bev.
at bingo games-concerns REP
S2501
Pennacchio,J/Sweeney,S Sex
offenders-satellite-based monitoring
REP
S2518 Sca (1R)
Girgenti,J/Ruiz,M+1 Sch.
security drills-concerns REP/SCA
Bills Reported from Committee/Given 2nd
S2556
Beach,J/Girgenti,J
Undersheriffs-concerns duties
REP
S2675 Sca (1R)
Rice,R/Haines,P Special Mun.
Aid Act-modify criteria REP/SCA
S2708
Ruiz,M Presid. Council-concerns
memb. REP
S2748
Kean,S/Girgenti,J+1 Underage
drinking-concerns REP
SR63
Van Drew,J Internatl.
trade-concerns REP
Bills Referred/SBA:
S785 Sca (1R) Sweeney,S/Madden,F Workers' comp. suppl. benf.-concerns
S1601
Rice,R/Cunningham,S+1 Sch. fac.
proj.-concerns
S1627 Sca (1R)
Kean,T Ed. Security Task
Force-estab.
S2356 Sca (1R)
Sweeney,S+1 Prop. assessment
function-estab. prog.
Bills Received from Governor/Conditional Veto:
S1175 Rice,R
After sch. activities-concerns
S2577 ScaAa (2R) Sarlo,P/Vitale,J Non-age-restricted housing-devel.
Co-Sponsors Added:
S1759 (Whelan,J)
Fed. emp. contrib., cert-excl income tax
S1858
(Sweeney,S) Green Acres Bond
Act 2008;$300M bonds
S2229
(Ciesla,A) St. Auditor-revises,
expands duties
S2266
(Scutari,N) Alco. bev.
lic.-concerns
S2518 Sca (1R)
(Kean,T) Sch. security
drills-concerns
S2568 Scs (SCS)
(Vitale,J) Underground storage
tanks-concerns
S2734
(Gordon,R; O’Toole,K) Rockland-Bergen
Bistate River Comm.
S2737
(Kean,T) Motorists overtaking
bicycles-concerns
SCR111
(Ciesla,A) Tax, new or
incr.-2/3 maj. vote in Leg.
SCR143
(Haines,P; Karrow,M; Kean,S; Kean,T; Oroho,S; Scutari,N; Sweeney,S;
Whelan,J) Leg. Code of Ethics-amends
Prime Sponsors Added:
S1050
(Karrow,M) Vol fire
companies-exemp charitable fees
S2221
(Bateman,C) Uniform Trust Code
Co-Prime Sponsors Added:
S238 (Beach,J)
Haz. material carriers-DRPA off. inspect
S2182
(Van Drew,J) Rental asst.-concerns
S2556
(Girgenti,J)
Undersheriffs-concerns duties
S2652
(Van Drew,J) Co.-based housing
asst. prog.-creates
S2675 Sca (1R)
(Haines,P) Special Mun. Aid
Act-modify criteria
The Senate adjourned at 6:13 P.M. to meet
again on Thursday, May 7, 2009 (QUORUM,
Committee Groups “3” and “4” scheduled to meet).
ASSEMBLY ACTION
The Assembly did not meet. The Assembly will meet on Thursday, May 7,
2009 (QUORUM, Committee Groups “A” and “B” scheduled to meet).
Bills Passed Both Houses/Sent To Governor:
None
Bills Signed Into Law Since Last Session (4/27/09):
P.L.2009, c.48.
S802 Sweeney,S/O'Toole,K+8 5/4/2009
Deer hunting w/bow & arrow-auth. Sundays
P.L.2009, c.49.
S1310 Gordon,R/Lance,L+3 5/4/2009
Dam restoration proj.;$7M
P.L.2009, c.50.
S2369 Sacco,N/Watson
Coleman,B+1 5/4/2009 Jack Freidenrich Engineering Bldg.-desig
Bills Signed Into Law Since Last Session (4/27/09):
(cont’d)
P.L.2009, c.51.
S2707 Aa (1R)
Turner,S/Ruiz,M+9 5/4/2009 Teacher shortage, cert.-estab pilot
prog
P.L.2009, c.52.
A3304 AcaAa (2R)
Wisniewski,J/Ramos,R+2
5/4/2009 Traffic control signal
monitoring sys.
P.L.2009, c.53.
A3816
DeAngelo,W/Schaer,G+14
5/4/2009 Resid. Mortgage
Lending Act
P.L.2009, JR-4.
SJR27 Van Drew,J/Milam,M+1 5/4/2009
Sunset Lake Hydrofest-Gov's cup Series